Ami pontosan nem csak köd volt, hanem füstköd. Nézzünk most megy egy igen exrtém esetet, ami 12 ezer áldozatot követelt.
Az esemény!
1953 decemberében alakult ki a legsúlyosabb füstköd Londonban. Azt ki kell emelni, hogy akkor, második világháború után rengetegen fűtöttek szénnel, és mivel 1953 decemberében nagyon hideg volt így az emberek jelentős része befűtött az olcsó, magas kéndioxid tartalmú szénnel, az autók sem voltak még ilyen modernek, illetve az erőművek is szénnel tüzeltek.
December 4.-én napokra beállt a köd, és a levegő páratartalma is 90% közelébe emelkedett, ami csak tovább rontott a helyzeten. A levegő sárgás-fekete lett, alig láttak az emberek és a levegő minősége csak tovább romlott.
5 nap alatt 4 ezer ember halt meg a szennyezett levegőtől. Főleg 45 és 65 év között volta halálozás, de a csecsemők körében is sokan meghaltak. A fő halálozás oka a TBC, a tüdőgyulladás és a hörghurut volt. A következő év tavaszáig csaknem 8 ezer ember halt meg ezekben a tünetekben.
Megnyugtatunk mindenkit, az ehhez hasonló légszennyezettség nem alakulhat ki, hiszen ez az eset felébresztette az embereket a környezetvédelemre. Illetve ehhez a súlyos helyzethez, a füstködhöz tartós magas légnyomás, -3 és -5 fok közötti hőmérsékletnek, magas páratartalomnak és szélcsendnek kell lennie és persze magas koncentrációjú koromnak, pornak, széndioxidnak és kéndioxidnak.
Kiemelt kép – Britannica