You are currently viewing A túrajelzések rendszere

A túrajelzések rendszere

A természetjárás során nemcsak a táj szépsége, hanem az eligazodás biztonsága is meghatározó élmény. A túrajelzések rendszere éppen ezért jött létre: segíti a turistákat a tájékozódásban, miközben védi a természet érzékeny területeit.

A túrajelzések szerepe és jelentősége

A túrajelzések vizuális jelölőrendszerként működnek, amelyek célja, hogy:

  1. Segítsék az eligazodást: A kezdő túrázók és a tapasztalt természetjárók egyaránt profitálnak az egyértelműen jelölt útvonalakból.
  2. Biztonságot nyújtsanak: A nehéz terepen való eltévedés komoly veszélyeket hordozhat, ezért a jelzések kritikusak a balesetek megelőzésében.
  3. Természetvédelmi funkciót lássanak el: Az útvonalak pontos kijelölése irányítja a látogatók forgalmát, elkerülve az ökológiailag érzékeny területek túlterhelését.

Magyarország túrajelzései

Magyarországon a túrajelzések rendszere az országos szinten egységesített jelöléseken alapul, amelyeket a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) gondoz. Az alábbi típusok a legismertebbek:

  • Körútjelzések: Színes körrel jelölt utak, amelyek kezdő- és végpontja megegyezik.
  • Főbb útvonalak: Hosszabb túrák esetében egyenes színes csíkok mutatják az irányt, például az Országos Kéktúra kék csíkja.
  • Helyi útvonalak: Geometriai alakzatok (háromszög, kereszt, négyzet) segítségével a rövidebb túrák is könnyen követhetők.
  • Természetvédelmi területek: Külön jelölésekkel hívják fel a figyelmet az érzékeny ökológiai területekre.
  • A jelzést a színe és jelzéskódja alapján lehet azonosítani.
  • A turistatérképeken a turistautakat kétféleképpen ábrázolhatják:
    • Folyamatos piros vonallal, ami mellett a K, P, S, Z (azaz kék, piros, sárga, zöld) betűk egyike jelzi a színét. (Ez az elterjedtebb jelölés.)
    • Színes vonallal.
  • térképeken az út színjelzését és jelzéskódját piros betűvel az útvonal mellé írják (például Z- vagy SO).
  • A természetben a jelzéseket jól látható tereptárgyakra (fa, kerítés, kő) festik fel, ott a színjelzést – a térképpel ellentétben – a felfestés színe mutatja.

Sáv jelzés (-) a fontosabb kiindulási pontoktól (pl. vasútvillamoshajó és autóbusz állomásoktól, ill. megállóhelyektől) más hasonlóan fontos pontokig terjedő és a hegységeken (tájegységeken) keresztül vezető turistautak jelzésére szolgál.

Ezek közül:

  • kék sávjelzést az országos jelentőségű, több tájegységen és legalább egy hegységen átvezető utak jelzésére (Országos Kéktúra, Kohász Kék, Bükki Kék, Börzsönyi Kék, Balatoni Kék),
  • piros sávjelzést legalább egy hegységen átvezető utak jelzésére (pl. Közép-dunántúli Piros, Dél-dunántúli Pirostúra, Rákóczi turistaút),
  • sárga és a zöld sávjelzést pedig (az ún. Északi Zöld kivételével) az előbbieken kívül, helyi jelentőségű, hegységi vándorutak jelzésére alkalmazzák (pl. a bükki Jubileumi Körtúra, Mecseki Zöldtúra).

Kereszt jelzés (+) olyan átkötő vagy összekötő (ill. rövidítő) utat jelez, amely általában sávjelzéstől sávjelzésig vezet (pl. Márianosztra – Nagyirtás – Kisirtás P+). Ezt a fajta jelzést valamely sávjelzésből kiágazó és valamilyen fontosabb ponthoz (pl. állomáshoz vagy megállóhelyhez) vezető útjelzésére is alkalmazhatják (pl. Kóspallag – Szokolyakisvasút v. m. K+).

Négyzet jelzés (□) általában a sávjelzésekből kiinduló és szálláshelyre, lakott településre vezető, ill. az azoktól jövő utakat jelöli (pl. Nagybörzsöny – Nagy-hideg-hegy th. K□). Ezt a fajta jelzést is alkalmazzák valamely sávjelzésből kiágazó és valamilyen fontosabb ponthoz (pl.állomáshoz vagy megállóhelyhez) vezető útjelzésére is (Ha a leágazás 2 km-nél hosszabb, ezt szöveges táblával jelölni kell.) (pl. Bükk-tető, S – Nagybarca S□).

Kör jelzés (O) forrásokhoz (kutakhoz, ill. egyéb ivóvízvételi helyhez) vezető, ill. az azoktól jövő rövid (legfeljebb 2 km) utakat jelöl. Ez a jelzés is többnyire más, azonos színű jelzésből indul ki. (pl. MátrafüredKalló-völgy – Rákóczi-forrás PO).

Háromszög jelzéssel (Δ) a hegytetőkre (csúcsokra), kilátópontokhoz (kilátótornyokhoz) vezető utakat jelölik. (Ha a leágazás 2 km-nél hosszabb, ezt szöveges táblával jelölni kell.) Ez a jelzés is rendszerint más jelzésből indul ki (pl. DömösSzentfa kápolna – Vadálló-kövek – Prédikálószék – Király-kút PΔ).

L alakú jelzés (L) a romokhozműemlékekhezföldvársáncokhoz vezető, ill. az azoktól jövő rövid (legfeljebb 2 km) utakat jelzi. Ez a jelzés is rendszerint más, azonos színű jelzésből indul ki (pl. Drégelyvárnál PL, ill. Bükkszentlászló – Nagy-sánc SL).

Omega jelzéssel (Ω) a barlangokhoz vezető rövid (legfeljebb 2 km) utakat jelölik. Ez a jelzés is többnyire más, azonos színű jelzésből indul ki (pl. NagymarosSzent-Mihály-hegy S – Remete-barlang SΩ).

Körséta jelzéssel rövidebb kirándulásokra alkalmas, a kiindulópontba (pl. parkolóhely) jelzésváltás nélkül visszavezető útvonalakat jelölik (pl. Dobogókő környékén P ill. K körséta jelzések).

Egyéb jelzések

  • Síutak jelzése: két függőleges, párhuzamos vonal (korábban X).
  • Kerékpáros jelzések: kék, piros, sárga zöld kerékpár piktogram.
  • IVV túrák: Internationaler Volkssportverband (Nemzetközi Népi Sportszövetség).
  •  Mária-út – Áthúzott szárú „m” jelzés, Mariazelltől Csíksomlyóig vezető vallási jellegű turistaút jelölése. Az út számos Mária-kegyhelyet érint.[1]
  • Gyöngyök Útja – Jelzés: Köralakban elhelyezett 10 sárga pötty – A Gyöngyök Útja zarándokút Mátraverebély-Szentkút és Mariazell között, illetőleg Budapest és Mátraverebély-Szentkút között. A Gyöngyök Útja jelzése az új fogalmak szerint rácsatlakozó jelzésnek számít, ami azt jelenti, hogy amennyiben más turistajelzés mentén halad (azaz más jelzéssel fonódik), ritkábban van felfestve és a jelzés egyenes haladás esetén felfelé mutató nyíl formájában rámutat arra az alapjelzésre, amit követni kell. Ahol a gyöngyjel önállóan halad, ott normál turistajelként funkcionál.[2]
  • Tanösvények jelzései: kék, piros, sárga, zöld átlós vonal, T jel ill. egyéb, a tanösvény jellegéhez illeszkedő szimbólum (pl. sas, béka, gyík).

Erdészeti jelzések

  • Színes pontokkal jelölik gyérítéskor a kivágandó fákat;
  • Körben csík található egy erdőrész sarkán, szélének töréspontján álló fákon;
  • TV betűk találhatók a természetvédelmi övezet határán.

Az Országos Kéktúra a legismertebb magyar túraútvonal, amely több mint 1100 kilométer hosszúságban szeli át az országot.

Nemzetközi túrajelzési rendszerek

Az európai és nemzetközi rendszerek sokszínűsége ellenére az egységesítés iránti törekvések egyre erősebbek. Az Európai Hosszútávú Túraútvonalak (E-paths) 12 fő vonala több országot köt össze, amelyek jól ismert példái:

  • Franciaország GR útvonalai: A piros és fehér csíkok jelzik a Grande Randonnée útvonalakat, amelyek a Pireneusoktól Bretagne-ig terjednek.
  • Svájc sárga jelzései: A svájci túrajelzések egyszerűek és megbízhatóak, ideálisak a hegyi túrákhoz.
  • USA: Az Appalachian Trail vagy a Pacific Crest Trail például egyedi, jól ismert jelölésekkel rendelkezik, amelyek a nemzeti parkokat és természeti csodákat kötik össze.

Színek és formák a túrajelzésekben

A túrajelzések színei és formái nem véletlenszerűek, gyakran utalnak a túra típusára vagy nehézségére:

  • Kék: Vízközeli túrákat, patakokat, tavakat jelöl.
  • Piros: Hosszabb, főbb útvonalakat mutat.
  • Zöld: Rövidebb, helyi kirándulásokra utal.
  • Sárga: Kiegészítő, összekötő szakaszokat jelöl.

Az egyértelműség érdekében a színeket geometriai formákkal kombinálják, például csíkkal, körrel vagy háromszöggel.

Modern technológia és túrázás

A GPS-eszközök és a mobiltelefonos alkalmazások térhódításával a túrajelzések szerepe átalakult. Az olyan alkalmazások, mint a Komoot, a Mapy.cz vagy az AllTrails, lehetővé teszik az útvonalak pontos megtervezését és nyomon követését. Ugyanakkor a terepen elhelyezett jelzések továbbra is nélkülözhetetlenek, különösen térerő hiányában.

Források:

Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) – Az MTSZ hivatalos honlapja és kiadványai részletes információkat nyújtanak a magyarországi túrajelzések rendszeréről.
Elérhető itt: mtsz.org

Országos Kéktúra hivatalos oldala – Az Országos Kéktúra történetéről, útvonaláról és jelzéseiről szóló részletes leírás.
Elérhető itt: kektura.hu

European Ramblers’ Association (ERA) – Az Európai Hosszútávú Túraútvonalak (E-paths) rendszere és a nemzetközi túrajelzések leírása.
Elérhető itt: europeanramblers.org

Komoot és Mapy.cz – Digitális térképszolgáltatások és túratervező eszközök, amelyek világszerte népszerűek a természetjárók körében.
Elérhető itt: komoot.com és mapy.cz

GR útvonalak, Franciaország – Információ a francia Grande Randonnée rendszeréről, amely Európa egyik legismertebb túrajelzési hálózata.
Forrás: Fédération Française de la Randonnée Pédestre (ffrandonnee.fr)

USA nemzeti túraútvonalai – Az Appalachian Trail Conservancy és a Pacific Crest Trail Association hivatalos weboldalai.
Elérhető itt: appalachiantrail.org és pcta.org

Wikipedia – Általános tájékoztatás a túrajelzések rendszereiről és történetükről:

Kiemelt kép: Merk Ferenc