You are currently viewing A Campi Flegrei szupervulkán fenyegetése

A Campi Flegrei szupervulkán fenyegetése

A dél-olaszországi Nápoly közelében található Campi Flegrei vulkáni mező, amelyet gyakran Európa egyetlen szupervulkánjaként emlegetnek, aggasztó jeleket mutat. Az elmúlt időszakban a területen megnövekedett szeizmikus aktivitást észleltek: egyetlen nap alatt 160 földrengést regisztráltak, miközben a talajszint emelkedése is felgyorsult.

A Campi Flegrei legutóbbi jelentős kitörése 1538-ban történt, amikor nyolc nap alatt új vulkáni kúp, a Monte Nuovo alakult ki, elpusztítva a Tripergole nevű települést. Azóta a vulkán szunnyad, de a közelmúltbeli kutatások szerint a földkéreg gyengülése és a magma felhalmozódása növeli egy esetleges kitörés kockázatát.

Egy ilyen kitörés hatása katasztrofális lenne: a vulkáni hamu és gázok kibocsátása nemcsak a helyi lakosságot veszélyeztetné, hanem globális éghajlati hatásokat is okozhatna, például a hőmérséklet csökkenését. A tudósok folyamatosan figyelik a vulkán aktivitását, és evakuációs terveket készítenek a lakosság védelme érdekében.

Tényleg szupervulkán kitörése fenyegeti Európát?

Fontos hangsúlyozni, hogy bár a jelek aggasztóak, egy esetleges kitörés időpontja és mértéke továbbra is bizonytalan. A szakértők szerint a vulkán viselkedésének pontos előrejelzése kihívást jelent, de a folyamatos megfigyelés és a megfelelő felkészülés kulcsfontosságú a kockázatok minimalizálása érdekében.

A Campi Flegrei vulkáni mező újra és újra a figyelem középpontjába kerül, amikor bulvárlapok rémhíreket kezdenek terjeszteni egy közelgő szupervulkáni kitörésről. De vajon mi az igazság ezek mögött az állítások mögött? Friss tudományos kutatások és vulkanológusok elemzései segítenek tisztázni a helyzetet:

A Telexen megjelent egy nagyon jó cikk a témában, mindenki figyelmébe ajánljuk!

Források: