Február 2.
Gyertyaszentelő napján „ha esik a hó, fú a szél, nem marad soká a tél”. Ha viszont „az előbújó medve árnyékát meglátja, visszabújik még a barlangjába”, vagyis ha napsütéses idő van, sokáig fázunk még. Egy másik népi megfigyelés szerint jó idő esetén ameddig besüt a nap a tornácra, addig fog még később beverni a hó is.
Fotó – Buják Alexandra
Február 6.
Dorottya napján, ha kemény a fagy, akkor a tél vége is hasonló lesz. Viszont, ha „Dorottya locsog, Julianna kopog”, ami február 16.
Fotó – Wojciechowski Borbély Judit
Február 14.
Hamarosan itt a tavasz egy Bálint-napi hangos, csivitelős „veréblakodalom” esetén.
Fotó – Walke Márti
Február 19.
A téli, a zimankós időjárás igazi végét a Zsuzsánna napján megszólaló pacsirták jelzik – a népi mondás szerint „Zsuzsánna elpisálja a havat”. A néphit szerint, ha ekkor magasan száll a pacsirta, hamarosan megjön a jó idő, és ha reptében még énekel is, akkor már biztosra vehető, hogy itt a szép kikelet, de ha a pacsirtát alacsonyan látták repülni, azt gondolták, tovább tart még a tél.
Fotó – Györkő Zsombor
Február 24.
„Mátyás ront, ha talál, ha nem talál, csinál”, mármint jeget, azaz fagyos idő esetén olvadás következik és fordítva. Pásztorok megfigyelése alapján, ha ezen az éjszakán fagy, még negyven napig fagy.
Fotó – Deák István